Je to oficiálne, mikroplasty boli prvýkrát nájdené cirkulujúce v ľudskej krvi

Je to oficiálne, mikroplasty boli prvýkrát nájdené cirkulujúce v ľudskej krvi

Mnohí z nás majú plastový prach, ktorý preteká našimi žilami.

Výsledky najnovšej štúdie, ktorá hľadá mikroplastické znečisťujúce látky v ľudských tkanivách, by už nemali byť prekvapením. Prakticky žiadne miesto na Zemi nie je bez polymérnej hmly, koniec koncov, od najvyšších hôr až po naše najintímnejšie orgány.

Avšak vedomie, že preniká našou krvou, prináša nové povedomie o tom, koľko plastového odpadu sa stalo rozširujúcim sa ekologickým problémom.

Výskumníci z Vrije Universiteit Amsterdam a Amsterdam University Medical Center analyzovali vzorky krvi odobraté od 22 zdravých anonymných darcov na stopy bežných syntetických polymérov väčších ako 700 nanometrov.

Potom, čo tím išiel do veľkej miery, aby udržal svoje zariadenia bez kontaminantov a testoval na pozaďové úrovne plastov, dve rôzne metódy na identifikáciu chemického make-upu a masy častíc odhalili dôkazy o niekoľkých plastových druhoch v 17 vzorkách.

Hoci presné kombinácie sa medzi vzorkami líšili, mikroplasty zahŕňali polyetyléntereftalát (PET) – bežne používaný v odevných a nápojových fľašiach – a polyméry styrénu, ktoré sa často používajú v častiach vozidiel, kobercoch a nádobách na potraviny.

V priemere bolo nameraných 1,6 mikrogramov plastového materiálu na každý mililiter krvi, pričom najvyššia koncentrácia bola niečo cez 7 mikrogramov.

Výskumníci nemohli poskytnúť presné rozdelenie veľkosti častíc kvôli obmedzeniam testovacích metód. Je však bezpečné predpokladať, že menšie častice bližšie k limitu 700 nanometrov analýzy by bolo pre telo ľahšie prijať ako väčšie častice presahujúce 100 mikrometrov.

Čo to všetko znamená pre naše zdravie a pohodu v dlhodobom horizonte, nie je úplne jasné.

Na jednej strane je stále toľko, čo jednoducho nevieme o chemických a fyzikálnych účinkoch malých plastových materiálov umiestnených medzi našimi bunkami. Štúdie na zvieratách naznačujú niektoré vážne účinky, ale interpretácia ich výsledkov v kontexte ľudského zdravia nie je ani zďaleka priama.

Problém je však rastúci, pričom plastový odpad vstupujúci do našich oceánov sa má do roku 2040 zdvojnásobiť. Keď sa všetky tie vyradené topánky, vidličky, chlebové značky, volanty a obaly čokolády rozpadnú, väčšia koncentrácia mikroplastov si postupne nájde cestu do nášho krvného obehu.

Ak je to dávka, ktorá vytvára jed, je možné, že by sme mohli prekročiť hranicu v určitom okamihu, kde by relatívne neškodné stopy styrénu a PET mohli začať mať nejaké alarmujúce účinky na spôsob, akým naše bunky rastú. Najmä počas vývoja.

„Vo všeobecnosti tiež vieme, že dojčatá a malé deti sú zraniteľnejšie voči vystaveniu chemickým látkam a časticiam,“ povedal Dick Vethaak, ekotoxikológ na Vrije Universiteit Amsterdam.

„To ma veľmi znepokojuje.“

Vzhľadom na malý počet dobrovoľníkov je to ďalší dôkaz, že prach produkovaný naším syntetickým svetom nie je úplne filtrovaný našimi pľúcami a črevami.

Je tu tiež otázka, či plasty voľne plávajú v plazme, alebo boli pohltené bielymi krvinkami. Každý scenár by mal dôsledky na to, ako sa častice pohybujú a aké telesné systémy by mohli najviac ovplyvniť.

Bude potrebný oveľa väčší výskum na väčších, rozmanitejších skupinách, aby sa zmapovalo, ako a kde sa mikroplasty šíria a hromadia u ľudí a ako ich naše telo nakoniec vyhodí.

 

Tento výskum bol publikovaný v Environmental International.

0Shares
Zaujímavosti Zdravie